MEC Maile reveals finalists for Gauteng Sport Awards

THE Gauteng MEC for Sport, Arts, Culture and Recreation, Lebogang Maile, announced the finalists of the Gauteng Sport Awards at a glittering star studded event in Sandton tonight, setting the tone for the forthcoming glamorous ceremony to honour Gauteng’s sporting stars at the end of this month. 

 

MEC Maile presented a diverse list of accomplished sport personalities in the 14 of the 15 categories, including the prestigious Sport Personality of the Year category, which will be voted for by the public.

 

The MEC also announced National Lotteries, Emperors Palace and Ekurhuleni municipality as the sponsors who have put their weight behind this year’s edition of the awards which will reward excellence from 1 January to 31 December 2012.

 

“The journey to celebrating our sporting icons is reaching its peak, we would like to congratulate all the sportsmen and women who have been selected, all finalist are great achievers in their own right and are already winners by making it this far. We also thank the adjudication panel for the good work they have done during the adjudication process which dealt with more than one hundred and ninety nominations,” said MEC Maile.

 

The Gauteng Sports Awards will be held at the Emperors Palace on the 29th of June 2013 and will be broadcast live on SABC 1 from 8pm to 10pm.

 

Finalists were announced as follows:

 

 

 

 

Coach of the Year 

Paul Geoffrey Neville Jackson

Roger James Barrow

Igor Evgenevich Omeltchenko

Rowing

Rowing

Aquatics

Technical Official of the Year

Charmaine Glynis Ho

John Wright

Michelle Joubert

Archery

Hockey

Hockey

Sport Man of the Year

Cameron van der Burgh

Theunis De Bruin

Tertius Loots

Aquatics

Korfball

Archery

Sport Fan of the Year

Thulani Ngcobo

Constance Pinky Moseme

Itumelemg Mashele

Soccer

Soccer

Soccer

Team of the Year

The Golden Four

Gauteng North Lifesaving Team

 

Bizhub Highveld Lions

Rowing

Aquatics

 

Cricket

Sport Woman of the Year

Caster Semenya

Bridget Hartley

Bonakele Sibiya

Athletics

Canoeing

Rugby

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

CATEGORY

FINALISTS

SPORTING CODE

Most Promising Player

Danelle Wentzel

Kirsten Beckett

Dylan Compton

Archery

Gymnastics

Ice Hockey

 

Disabled Sport Woman of the Year

Kgothatso Montjane

 

Bonita Blankenberg

 

Masego Goodness Mokhine

Wheelchair Tennis

 

Motorsport

 

Wheelchair Basketball


 

Disabled Sport Team of the Year

Gauteng North Wheelchair

Basketball

South African Wheelchair Rugby

Kwa Tema Disability Sports Club

Wheelchair Basketball

 

Wheelchair Rugby

 

Athletics

Sports Personality of the Year

Cameron van der Burgh

Caster Semenya

Samkelo Radebe

Aquatics

Athletics

Athletics

Administrator of the Year

Anna Addinall

Karen Losh

Fran Hilton Smith

Wrestling

Wheelchair Tennis

Women Football

Disabled Sport Man of the Year

Lucas Sithole

Andrea Dalle Ave

Tadgh George Slattery

Wheelchair Basketball

Athletics

Aquatics

Most Promising Team of the Year

AmaTuks

Vodacom Blue Bulls U21 Team

FNB UP- Tuks 1

Football

Rugby

Rugby

Journalist of the Year

Kwena Moabelo

Kgomotso Sethusha

Zacharia Nale

SABC Sport

Times Media

Sedibeng Ster

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.